
Oprócz regularnych ćwiczeń i prawidłowego odżywiania, warto spożywać różne zioła na odchudzanie które powodują szybsze spalanie tkanki tłuszczowej podczas diety lub wspomaganie w kuracji detoksykacyjnych, aby dodatkowo wzmacniać skuteczną utratę wagi.
Chociaż jedna taka herbata ziołowa sama nie powoduje spalania tkanki tłuszczowej, bardzo dobrze wpłynie na przemianę materii i wykorzysta ją do pobudzenia procesów detoksykacji. Często zdarza się, że przyrost masy ciała lub słaba utrata masy ciała są spowodowane zbyt wolnym metabolizmem. Jest to spowodowane toksynami nagromadzonymi w organizmie, które nie są wydalane, co skutkuje powstawaniem komórek tłuszczowych u tych, którzy mają do tego skłonność, zwłaszcza w obrębie brzucha.
Spożywanie herbat ziołowych oraz stosowanie olejków eterycznych oczyszcza organizm z złego cholesterolu – jest to zatem bardzo ważne, ponieważ im mniej tłuszczu jest w organizmie, tym lepiej zachodzi trawienie i dieta będzie bardziej skuteczna. Oczywiście trzeba zwracać uwagę na równowagę, nie zaleca się spożywania więcej niż dwóch lub trzech filiżanek tych herbat dziennie. Ponadto dieta powinna być zbilansowana oraz nie należy zapominać o aktywności fizycznej. Dalej podajemy listę ziół które pomogą ci zrzucić nadmierne kilogramy.
4 zioła wspomagających odchudzanie – lista
Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa jest jednym z najczęściej stosowanych składników w kosmetykach, w medycynie naturalnej oraz w przemyśle spożywczym. To sprawia, że jest popularna głównie latem, dzięki temu, że powoduje przyjemne uczucie chłodu.
Z mięty pieprzowej powstają aromatyczne olejki eteryczne, stosowane lokalnie i wewnętrznie przy wielu dolegliwościach zdrowotnych, w bólach mięśni, objawach alergii sezonowej oraz przy dolegliwościach trawiennych. Składniki aktywne w olejku z mięty pieprzowej to mentol (50-60%) i menton (10-30%).
Liść mięty pieprzowej, powszechnie znany jako mięta, to śródziemnomorska rodzima roślina wieloletnia. Wyciągi z liści mięty pieprzowej wykazują korzystne działanie na różne dolegliwości: ból głowy, działanie przeciwbakteryjne, w stanach zapalnych oraz ułatwia trawienie.
Liście są zwykle używane jako świeże zioła kulinarne, kwiaty są suszone i używane do aromatyzowania słodyczy, deserów, napojów, sałatek i innych potraw. Wykazano też, że cząsteczki olejku miętowego są skuteczne w naturalnym leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS).
Poziomka
Owoce poziomka pospolitej (kuzynka truskawki), która wcześniej była tylko przywilejem dla bogatych, teraz jest szeroko dostępna i jej owoce są jednym z bardziej popularnym owocem jagodowy na całym świecie. Poziomki najlepiej smakują w ciastach, orzeźwiającej letniej sałatce lub stanowią ulubioną część śniadaniowego musli. Mimo że owoce leśne rosną głównie dziko, możemy też wyhodować te pyszne owoce w naszym ogrodzie!
Zniewalający zapach słodkich, soczystych i ciemnoczerwonych owoców poziomek może podnieść smak i wygląd niemal każdego dania. To nie tylko smaczny i pyszny owoc, ale także zdrowy: zawiera duże ilości przeciwutleniaczy chroniących zdrowie. Przeciwutleniacz z rośliny pomaga organizmowi w obronie przed wolnymi rodnikami w komórkach i szkodliwym działaniem na DNA.
Biorąc pod uwagę fakt, że unikalna kombinacja przeciwutleniaczy i składników przeciwzapalnych zawiera też wiele składników odżywczych (szczególnie dużo witaminy c) Wchodzi też w grupę “zioła na odchudzanie”. Ponadto owoce poziomki mają zastosowanie w:
- profilaktyka chorób serca i naczyń
- skuteczniejszej kontroli poziomu cukru we krwi i zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2
- niektórych rodzaje profilaktyki raka (np. piersi -, szyjki macicy – okrężnicy – i przełyku)
Skrzyp polny
Ziele skrzypu polnego jest jednym z dziko rosnących ziół wspomagających odchudzanie a jego właściwości lecznicze są znane od dawna. Na przykład medycyna ludowa zaleca go na problemy z nerkami, zachowaniem hemostazy, i na ogólne wzmocnienie organizmu. Ziele skrzypu polnego znane jest głównie ze swojego korzystnego wpływu na włosy i paznokcie.
Skrzyp polny właściwości (napar ze skrzypu): pomaga w stanach zapalnych – szczególnie dróg moczowych, ma działanie moczopędne, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Zawiera sporo witaminy b1, sole potasu, związki krzemu i kwasy organiczne.
Ziela skrzypu działa również na przyspieszenie procesów przemiany materii – dzięki czemu warto stosować go jako wspomaganie (jako zamiennik leków) w procesie odchudzania.
Roślina ta jest ogólnie rozpowszechniona w całej Europie i jest jednym z bardziej popularnych ziół, cieszącym się dużym popytem krajowym i międzynarodowym, mimo że pochodzą tylko z dzikich hodowli. Skrzyp polny w ciągu roku obfituje w około 300 ton zebranych części rośliny co stanowi dużą część ogólnej produkcji ziół w Europie.
Lubczyk
Lubczyk ogrodowy ma wiele właściwości i zastosowań: zioła na odchudzanie, poza relaksującym i łagodnym działaniem przeciwbólowym, również ma działanie przeciwskurczowe. Jego właściwości lecznicze dotyczą dolegliwości jelitowych, poprawia trawienie i wzmacnienie układu pokarmowego, zmniejsza wzdęcia, również pobudza apetyt.
Na dobroczynne działanie zawartych w olejkach eterycznych wpływ mają dodatkowo kwasy organiczne, kumaryna, cukry, żywice i garbniki.
Części rośłiny lubczyku można pić w jako napar: 2 liście lubczyku zalać 250 ml zimnej wody. Podgrzać (ale nie gotować!), a następnie odfiltrować. Możemy wzmocnić działanie moczopędne, wzmacnianie układu moczowego jeśli dziennie spożywamy dwie filiżanki. Lubczyk ma wiele innych właściwości i zastosowań – szczególnie moczopędne.
Roślina kojarzona jest z intensywną przyprawą „Vegetą” – lubczyk jest rośliną powrzechnie stosowaną w kuchni polskiej. Jest spożywana głównie w zupach i sosach, ale można ją również spożywać w sałatkach lub na gotowanych warzywach. Zaleca się jednak obieranie rośliny w tym celu, ponieważ jej skórka jest dość gorzka. Często wyciąg z lubczyku występuje w różnych „wzmacniaczach serca”, takich jak likiery i roztwory ziołowe.
Leave a Reply